SCIENTIFIC PROGRAM


Tuesday, July 1st

14:00 - 18:00

Registration

16:00 - 18:00

PreConference Session BioToP

16:00 – 16:40 Andrea MATTEVI (Universitá di Pavia)
The biocatalytic potential of oxygen-reacting enzymes

16:40 – 17:00 Stefan HOFBAUER (BOKU Vienna)
Mechanism of inhibition of chlorite dismutase

17:00 - 17:20 Gabor NAGY (BOKU Vienna)
Modeling the stereoselective behavior of the Cyp 2D6 enzyme

17:20 – 17:40 Dagmar BRUGGER (BOKU Vienna)
Engineering of pyranose 2-oxidase for modified oxygen reactivity

17:40 – 18:00 Daniel KRACHER (BOKU Vienna)
Interaction of cellobiose dehydrogenase with lytic polysaccharide monooxygenases

18:00 - 23:00

Welcome Reception


Wednesday, July 2nd

08:30 - 09:00

Registration

09:00 - 09:05

Opening
Christian OBINGER, Clemens PETERBAUER

09:05 - 10:50

Session 1: Heme enzymes I (Chair: Christian OBINGER)

09:05 – 09:25 Ligia O. MARTINS (Universidade Nove de Lisboa)
Structure-function studies of bacterial dye decolourising peroxidases

09:25 – 09:45 Dietmar A. PLATTNER (University of Freiburg)
First crystal structure of a fungal high-redox potential dye-decolorizing peroxidase

09:45 – 10:05 Marek J. PECYNA (Technical University of Dresden)
Superfamily of heme-thiolate peroxidases

10:05 – 10:25 Erik STRITTMATTER (University of Freiburg)
Structural elucidation of a novel fungal aromatic peroxygenase

10:25 – 10:45 Rebecca POGNI (Universita di Siena) From P. eryngii versatile peroxidase to A. auricula-judae dye-decolorizing peroxidase: An EPR work in progress


10:50 - 11:20

Coffee Break

11:20 - 12:50

Session 2: Biotechnology I (Chair: Dietmar SCHLOSSER)

11:20 – 11:40 Angel T. MARTINEZ (CSIC Madrid)
A search for oxidoreductases of industrial interest in basidiomycete genomes

11:40 – 12:00 Katrin GREIMEL (BOKU Vienna)
Modification of polymers by laccase

12:00 – 12:20 Jun SHIGETO (Kyushu University)
Oxidation properties of plant peroxidases involved in lignifaction

12:20 – 12:40 Alexander DENNIG (University of Graz)
One-pot synthesis of bioactive L-tyrosine derivatives from bulk chemicals employing a P450 monooxygenase and a C-C lyase


12:50 - 14:20

Lunch

14:20 - 16:10

Session 3: Copper Enzymes (Chair: Artur CAVACO-PAULO)

14:20 – 14:40 Bjorge WESTERENG (Norwegian University of Life Sciences)
Novel structures and functions of lytic polysaccharide monooxygenases

14:40 – 15:00 Adrie H. WESTPHAL (Wageningen University)
Multicopper oxidases from Aspergillus niger

15:00 – 15:20 Olga GLAZUNOVA (Russian Academy of Sciences)
Comparative analysis of high- and middle-redox potential laccases from basidiomycetes: substrate specificity vs binding pocket structures

15:20 – 15:40 Vlada B. URLACHER (Heinrich-Heine-University Düsseldorf)
Biochemical, redox and structural properties of a novel small laccase from Streptomyces sviceus

15:40 – 16:00 Cinzia PEZZELLA (Universita di Napoli)
Effective mutations in a high-redox potential laccase from Pleurotus ostreatus


16:10 - 16:40

Coffee Break

16:40 - 19:00

Poster Session

18:30 - 19:30

Meeting of the Scientific Committtee


Thursday, July 3rd

09:00 - 10:50

Session 4: Physiology (Chair: Ligia O. MARTINS)

09:00 – 09:20 Taina LUNDELL (University of Helsinki)
Oxidoreductases of Meruliacea and Polyporacea fungi

09:20 – 09:40 Federica SPINA (Universita di Torino) Screening of fungal enzymes for fine chemical transformations: laccases and enoate reductases

09:40 – 10:00 Christopher ALLEN (Queens University Belfast)
Discovery of novel dioxygenase functionality through metagenomic analysis of diverse environments

10:00 – 10:20 Doriv KNOP (The Hebrew University of Jerusalem)
Versatile peroxidase (VP4) of Pleurotus ostreatus is produced and oxidize aromatic compounds under Mn2+-deficiency

10:20 – 10:40 Francisco FERNANDEZ-PEREZ (Universidad de Murcia)
Characterizing syringyl peroxidases using Arabidopsis mutants
Physiology

10:50 - 11:20

Coffee Break

11:20 - 12:50

Session 5: Flavin-containing enzymes (Chair: Willem VAN BERKEL)

11:20 – 11:40 Thomas HEINE (TU Bergakademie Freiberg)
Classification of styrene monooxygenases

11:40 – 12:00 Tom EWING (Wageningen University) The oxidation of thiols by alditol oxidase

12:00 – 12:20 Martina ANDBERG (VTT Finland) Identification and characterization of a novel carbohydrate oxidase

12:20 – 12:40 Michael GRAF (BOKU Vienna)
Active site residues in pyranose dehydrogenase: Biochemical, biophysical, and computational investigation

12:50 - 14:20

Lunch

14:20 - 15:50

Session 6: Biotechnology II (Chair: Martin HOFRICHTER)

14:20 – 14:40 Yasmina MEKMOUCHE (Aix Marseille Universite)
A photocatalytic oxygenation system driven by the multicopper oxidase laccase

14:40 – 15:00 Angelika HORST (DECHEMA Research Institute, Frankfurt)
Electro-enzymatic system to overcome enzyme instabilities in peroxidase- and peroxygenase-catalyzed reactions

15:00 – 15:20 Martin C. KRUGER (Helmholtz Centre for Environmental Research)
Oxidative depolymerisation of polystyrene sulfonate by ecologically diverse fungi

15:20 – 15:40 Juan M. BOLIVAR (Graz University of Technology)
Real-time sensing of local O2 concentration in solid-supported oxidases: opportunities for biocatalyst design and bioprocess development

15:50 - 16:15

Coffee Break

16:15 - 16:50

Sophie Vanhulle award lecture (Chair: Giovanni SANNIA)

Chiara GASPARETTI (University of Eastern Finland)
Exploring the substrate specificity of a catechol oxidase from Aspergillus oryzae

19:00 - 23:00

Conference Dinner

"Wiener Rathauskeller"

Friday, July 4th

09:00 - 10:30

Session 7: Heme enzymes II (Chair: Taina LUNDELL)

09:00 – 09:20 Christiane LIERS (Technical University Dresden)
Peroxidase from the lichenized ascomycete Leptogium saturninum represents a novel heme-peroxidase family

09:20 – 09:40 Gianantonio BATTISTUZZI (Universita di Modena and Reggio Emilia)
Redox properties of the Fe3+/Fe2+ couple in wild-type and mutated heme chlorite dismutases

09:40 – 10:00 Jürgen ARNHOLD (University of Leipzig)
Gaining insight into thiocyanate oxidation by myeloperoxidase

10:00 – 10:20 Bernhard GASSELHUBER (BOKU Vienna)
Bifunctional eukaryotic catalase-peroxidase - Investigating the relation between structure and reaction mechanism

10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:50

Session 8: Further oxizymes (Chair: Thierry TRON)

11:00 – 11:20 Kerstin STEINER (ACIB Graz)
Novel oxidative activities among proteins with cupin fold

11:20 – 11:40 Grit D. STRAGANZ (Graz University of Technology)
HCTB - A nonheme Fe(II) dependent halogenase with unprecedented trifunctionality

11:40 – 12:00 Helena TABERMAN (University of Eastern Finland)
Structural studies of enzymes in the oxidative pathway of D-galacturonate

12:00 – 12:20 Benjamin RICKEN (University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland)
Characterization of the monooxygenase catalysing ipso-substitution of sulphonamides

12:20 – 12:40 Vladimir I. TISHKOV (Moscow State University)
Study of D-amino acid oxidase with rational design approach

12:50 - 14:20

Lunch

14:20 - 15:50

Session 9: Biotechnology III (Chair: Sergio RIVA)

14:20 – 14:40 Emanuele MONZA (Barcelona Supercomputing Center)
Computation and experiment meet together: a powerful approach to rational re-design of oxidoreductases

14:40 – 15:00 Vania BRISSOS (Universidade Nova de Lisboa)
Improving thermostability of an azoreductase from Pseudomonas putida by directed evolution

15:00 – 15:20 Alfons FELICE (BOKU Vienna)
Using domain shuffling to elucidate the mechanism of oxidative cellulose degradation

15:20 – 15:40 Anastasia ALEKSEEVA (Moscow State University)
Plant formate dehydrogenases: expression, characterization, structure and protein engineering

15:50 - 16:00

Closing